Czy praktykowanie jogi może być szkodliwe?

Osoby rozpoczynające przygodę z jogą często sobie zadają pytanie, czy jest ona bezpieczna. Wątpliwości pojawiają się ze względu na aktywności, które są wykonywane podczas jej praktykowania. Zdarza się, że zarówno w przypadku domowych ćwiczeń, jak i tych zawodowych zdarzają się urazy, jednak odpowiednie przygotowanie organizmu do aktywności związanych z jogą powoduje, że ryzyko urazu znacznie się zminimalizuje.

Jakie urazy mogą zdarzyć się podczas praktykowania jogi?

Joga to zestaw określonych ćwiczeń oraz zajęć duchowych, które mają pomóc osiągnąć założone cele. Najczęściej jest to wewnętrzna harmonia oraz zjednoczenie ciała i umysłu. O ile praktyka mentalna nie grozi żadnym urazem, to niewłaściwe przygotowanie się do zajęć jogi może powodować kontuzje. Najczęstszymi urazami, z którymi zgłaszają się osoby praktykujące jogę to pogłębienie wcześniej powstałych kontuzji, a także nowo pojawiające się bóle mięśni lub kości, a w szczególności kręgosłupa. Zdarza się, że niektóre kontuzje mogą wykluczyć z praktykowania jogi nawet na trzy miesiące. Należy jednak pamiętać, że taki długi okres rehabilitacji, zazwyczaj spowodowany jest pogłębieniem się wcześniejszych dolegliwości.

 

Czy praktykowanie jogi jest szkodliwe?

Badania dotyczące praktykowania jogi jednoznacznie mówią, że w przypadku dobrego przygotowania organizmu do ćwiczeń ryzyko kontuzji jest minimalne. Zalecane jest również, aby początkujący rozpoczynali swoją przygodę z jogą od najprostszych ćwiczeń, a w miarę postępów przechodzili do coraz trudniejszych pozycji. W przypadku jogi, jednak o wiele częściej słyszy się o jej pozytywnych korzyściach, niż o jej negatywnym wpływie na organizm. Osoby regularnie wykonujące ćwiczenia odczuwają redukcję stresu oraz poprawę samopoczucia. U wielu ćwiczących stwierdzono również zwalczenie problemów z dokuczliwymi bólami.

Sprawdź: https://przychodnia-romet.pl

Previous post Kilka rzeczy, które pomogą rozliczyć podatek na czas
Next post Wybierz odpowiednią pilarkę spalinową do swoich zadań