Wybierz odpowiednią pilarkę spalinową do swoich zadań

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narzędziami do cięcia drewna, możesz być przytłoczony, gdy zaczniesz patrzeć na różne rodzaje pił spalinowych. Bez zastanawiania się, która marka jest najlepsza, wybór piły sprowadza się do rodzaju pracy, którą planujesz wykonać, a ponadto musisz uczciwie rozważyć swoje zdolności fizyczne i wcześniejsze doświadczenie z piłami łańcuchowymi.

Bezpieczny wybór

Piły spalinowe to potężne i oszczędzające czas narzędzia. Są jednak również niebezpieczne. Według University of Texas co roku piłami łańcuchowymi rani 36 000 osób, co więcej, ta liczba ciągnie rośnie (dane z października 2018 roku). Z tego względu ważne jest, aby przestrzegać wszystkich procedur bezpieczeństwa dotyczących potężnego sprzętu, jakim są piły łańcuchowe.

Pierwszym krokiem bezpiecznego użytkowania pił spalinowych jest wybór odpowiedniego narzędzia do pracy. Jeśli piła jest za mała, zarówno ty, jak i piła musicie pracować zbyt ciężko, ale jeśli jest za duża, możesz doświadczyć odrzutu. W przypadku małych, szybkich prac może wystarczyć piła ręczna zamiast piły łańcuchowej. Używaj tylko takiego rozmiaru piły i takiej mocy, jakiej faktycznie potrzebujesz.

Sprawdzanie pilarki przed użyciem

Upewnij się, że wszystkie funkcje bezpieczeństwa producenta są na swoim miejscu i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi użytkowania. Przyjrzyj się pilarce i upewnij się, że posiada wszystkie elementy zawarte w opisie produktu.

Sprzęt ochrony osobistej

Przede wszystkim upewnij się, że nosisz odpowiednie środki ochrony osobistej (PPE) podczas obsługi piły łańcuchowej. Powinno to obejmować:

 • Kask
 • Ochronniki słuchu i wzroku
 • Rękawice
 • Solidne obuwie
 • Ciężkie spodnie

Uruchamianie piły łańcuchowej

Spadające uruchomienie piły łańcuchowej jest zabronione. Przed uruchomieniem pilarki upewnij się, że hamulec łańcucha jest włączony i mocno trzymaj piłę. Piła powinna zacząć się od jednego do dwóch pociągnięć. Jeśli to potrwa dłużej, przerwij użytkowanie i skonsultuj się z obsługą autoryzowanego serwisu Oleo-Mac w Twojej okolicy. Jeśli mieszkasz w Bydgoszczy lub jej okolicach, zapraszamy do kontaktu z nami. Z chęcią rozwiążemy problem z wadliwym lub niedziałającym sprzętem. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu telefonicznego, bądź mailowego lub do odwiedzenia naszej strony tutaj.

Prawidłowa konserwacja piły łańcuchowej

Wyłącz silnik na czas czyszczenia, tankowania lub konserwacji. Podczas tankowania piły łańcuchowej należy najpierw poczekać aż piła ostygnie. Najpierw dodaj olej, a następnie wykonaj wszelkie czynności konserwacyjne, takie jak ostrzenie lub czyszczenie piły. Każdy producent może mieć unikalne standardy pielęgnacji, dlatego najlepiej jest zapoznać się z instrukcją obsługi sprzętu w celu przeprowadzenia niezbędnych kontroli konserwacyjnych piły.

Pilarki łańcuchowe należy sprawdzać codziennie. Sprawdź, czy:

 • Włącznik/wyłącznik i hamulec łańcucha działają
 • Zaczep łańcucha w dobrym stanie
 • Blokada przepustnicy działa
 • Bezpiecznik iskier jest na swoim miejscu
 • Mocowania antywibracyjne są w dobrym stanie
 • Zęby tnące są ostre

Dbając odpowiednio o pilarkę pomagasz zapewnić jej sprawną pracę, przedłużyć jej żywotność, a co najważniejsze chronić bezpieczeństwo swoje i innych.

Previous post Czy praktykowanie jogi może być szkodliwe?
Next post Czy warto kupić chopper?