Plusy i minusy wąskich działek

W dzisiejszych czasach jest bardzo trudno postawić jakąkolwiek nieruchomość, bez większego kredytu. Dlatego spełnienie takiego marzenia dla wielu rodzin chcących posiadać własną nieruchomość okazuje się budowa domu jako najstosowniejszą i najtańszą opcją.
Okazuje się bowiem że wybudowanie domu jest w częstych wypadkach tańszym rozwiązaniem niż wykupienie własnego mieszkania, nawet po uwzględnieniu czasu i wydatków związanych z dojazdem do pracy.

Z tego względu można zauważyć że coraz większym zainteresowaniem cieszą się działki pod budowę. Cena ich rośnie z roku na rok ponieważ jak wiadomo popyt wzrasta wartość. Znalezienie działki okazuje się bardzo trudne. Trzeba bardzo dużo czasu poświęcić na to aby znaleźć tanią i dobrą działkę pod budowę wymarzonego domu.

Warto się wówczas zastanowić nad kupnem działki o kształcie nie typowym bądź kłopotliwym. Cena działek wąskich jest znacznie mniejsza niż szerszych w podobnej okolicy.

Zagospodarowanie takiej działki jest bardziej skomplikowane i nie łatwo na niej postawić konwencjonalny dom jedno- albo wielorodzinny. Problem zaczyna się od przepisów wymaganych, przez które dom musiałby być wąski.

Przed zakupem takiej działki trzeba się wpierw bardzo dokładnie zastanowić jaki kształt by miała mieć daną nieruchomość. Na działce która ma 16 metrów szerokości, co nie jest wcale mało, można postawić dom który ma 10 metrów i zakładając że ten dom nie będzie miał okien. Jeśli miałyby być okna, to w ten czas szerokość takiego domu wyniesie 8 metrów. Nie musi się to okazywać problemem gdyż można wybudować dom dłuższy niż zazwyczaj ale wąski. Jeżeli mamy do czynienia z warunkami zabudowy które stanowią że dom musi być stawiany z kalenicą, która przypada równolegle do do krótszego boku działki.

Ważne jest też aby było na takiej działce miejsce na ogród, który można w stosowny sposób urządzić. Wąska działka nie daje nam wielu możliwości do zagospodarowania ogrodu, a przecież chcemy mieć schludne miejsce na wypoczynek z rodziną.
Nie jest łatwo na takiej działce umieścić basenik, altankę, bądź zasiać trawnik na którym byłoby miejsce na postawienie jakiegoś leżaczka. Kłopotem będzie też to że nie będziemy mieli odpowiedniego odstępu od sąsiadów, co sprawiałoby pewne ograniczenie we własnej prywatności przed sąsiadami.

Działki wąskie mają zatem swoje zalety ale i także wady o których warto się poważnie zastanowić i przed kupnem rozsądnie rozważyć. Nie kupujemy w końcu działki z myślą o stawianiu nieruchomości na sprzedaż tylko jako inwestycję życiową z zamiarem zabezpieczenia się na starość bądź kiedyś naszych dzieci.

Poprzedni wpis Tego unikaj jak ognia, czyli trzech wrogów zdrowej diety
Następny wpis Jak przygotować się do prowadzenia pierwszych zajęć?