Niektóre zabiegi kosmetyczne dla psów możemy wykonać samodzielnie w domu. Z innymi najlepiej udać się do weterynarza lub odwiedzić salon piękności dla psów. Profesjonalny psi fryzjer, czyli groomer, zadba o naszego pupila specjalistycznie. Większość salonów groomerskich ma w swojej ofercie kompleksową pielęgnację, między innymi obcinanie pazurów psa. Takie usługi zapewnia np. groomer w Klamrach.

Czy psom trzeba myć zęby?

Higiena jamy ustnej psów jest ważna, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi oraz chorobom zębów i dziąseł. Dużym zagrożeniem jest gromadzący się na zębach kamień. Na rynku istnieją specjalistyczne szczoteczki i pasty dla psów. Warto co jakiś czas przemyć nimi zęby naszego pupila. Istotna w tym temacie jest także dieta. Co jakiś czas powinniśmy dawać mu suchą karmę i gryzaki, pomagające oczyszczenie zębów z osadów. Najlepiej profilaktycznie dbać o jamę ustną psiaka, ponieważ usuwanie kamienia odbywa się u weterynarza. Jest tez robione pod pełną narkozą, co często sporo kosztuje. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak zadbać o psie pazury? 

Jeśli nasz pupil dużo biega po dworze, to prawdopodobnie sam ściera sobie pazury. U wielu psów jednak trzeba zwrócić uwagę, na „piąty pazur”, który często zawija się i może powodować skaleczenia opuszków. Jeżeli pies przebywa głównie w domu i jest spokojny, nie obejdzie się bez obcięcia wszystkich pazurów. Jest to czynność delikatna i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest, aby przy zabiegu nie uszkodzić żywej tkanki w pazurze. Wtedy sprawimy zwierzakowi ból i prawdopodobnie poleje się krew. Jeśli więc nie mamy doświadczenia w tego typu sprawach, najlepiej poprosić o pomoc weterynarza. Równie dobrze poradzi sobie też fryzjer dla psów.

Komentarze z Facebooka
Pokaż więcej podobnych artykułów
Pokaż więcej w kategorii Różne