Higiena zębów i obcinanie pazurów u psa

Niektóre zabiegi kosmetyczne dla psów możemy wykonać samodzielnie w domu. Z innymi najlepiej udać się do weterynarza lub odwiedzić salon piękności dla psów. Profesjonalny psi fryzjer, czyli groomer, zadba o naszego pupila specjalistycznie. Większość salonów groomerskich ma w swojej ofercie kompleksową pielęgnację, między innymi obcinanie pazurów psa. Takie usługi zapewnia np. groomer 

Czy psom trzeba myć zęby?

Higiena jamy ustnej psów jest ważna, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi oraz chorobom zębów i dziąseł. Dużym zagrożeniem jest gromadzący się na zębach kamień. Na rynku istnieją specjalistyczne szczoteczki i pasty dla psów. Warto co jakiś czas przemyć nimi zęby naszego pupila. Istotna w tym temacie jest także dieta. Co jakiś czas powinniśmy dawać mu suchą karmę i gryzaki, pomagające oczyszczenie zębów z osadów. Najlepiej profilaktycznie dbać o jamę ustną psiaka, ponieważ usuwanie kamienia odbywa się u weterynarza. Jest tez robione pod pełną narkozą, co często sporo kosztuje. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak zadbać o psie pazury? 

Jeśli nasz pupil dużo biega po dworze, to prawdopodobnie sam ściera sobie pazury. U wielu psów jednak trzeba zwrócić uwagę, na „piąty pazur”, który często zawija się i może powodować skaleczenia opuszków. Jeżeli pies przebywa głównie w domu i jest spokojny, nie obejdzie się bez obcięcia wszystkich pazurów. Jest to czynność delikatna i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest, aby przy zabiegu nie uszkodzić żywej tkanki w pazurze. Wtedy sprawimy zwierzakowi ból i prawdopodobnie poleje się krew. Jeśli więc nie mamy doświadczenia w tego typu sprawach, najlepiej poprosić o pomoc weterynarza. Równie dobrze poradzi sobie też fryzjer dla psów.

Previous post Kilka ważnych kwestii dotyczących łuszczycy
Next post Inwestowanie w profilaktykę ratuje życie i pieniądze