Kto powinien przyjmować BCAA?

 

Odżywki białkowe należą do stałego elementu diety większości sportowców. Łatwo zauważyć, że na rynku dostępne są różne preparaty zawierające białko, a odróżnienie ich od siebie nie zawsze jest łatwe po samej nazwie. Specyficznym typem odżywek białkowych jest BCAA – co to jest i kto powinien to przyjmować?

Czym są aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych?

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (branched chain amino-acids) to grupa trzech aminokwasów egzogennych posiadających podobną budowę i właściwości. Należą do dwudziestu aminokwasów budujących białka, z których stworzone jest ludzkie ciało, jednak do ich specyfiki zalicza się to, że są metabolizowane bezpośrednio w mięśniach i hamują procesy kataboliczne.

Katabolizm mięśniowy to dobrze znany wróg kulturystów. Jest to proces rozpadu włókien mięśniowych spowodowany koniecznością regeneracji uszkodzeń spowodowanych ćwiczeniami siłowymi. Ujmując to możliwie jak najprościej, organizm po treningu stara się jak najszybciej naprawić uszkodzone mięśnie, a w tym celu sięga po aminokwasy zgromadzone… w samych mięśniach. Z tego powodu trening siłowy wymaga spożywania znacznych ilości białka – tylko dostarczanie wystarczających ilości aminokwasów wraz z pożywieniem gwarantuje, że procesy kataboliczne się nie rozpoczną, a mięśnie, zamiast maleć, będą rosły.

Czy każdy sportowiec powinien przyjmować BCAA?

Suplementacja BCAA jest kluczowa dla ochrony mięśni przed katabolizmem, jednak podejście do tego tematu jest często nieomal paranoiczne. W przypadku treningu masowego katabolizm zachodzi tylko w krótkim okresie pomiędzy zakończeniem ćwiczeń a strawieniem bogatego w białka posiłku potreningowego, a powstałe ubytki mięśniowe są właściwie niezauważalne.

Inaczej rzecz się ma w przypadku osób będących na diecie redukcyjnej, zorientowanej na spalenie tłuszczu lub uzyskanie tak zwanej rzeźby. W tym wypadku zależy nam na spaleniu tłuszczu, ale nie mięśni, a każdy trening połączony z niedostateczną podażą białka prowadzi do katabolizmu. W tym wypadku rzeczywiście jest się czego bać: trening siłowy na redukcji jest w stanie zniszczyć mozolnie wypracowane mięśnie.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania katabolizmowi na redukcji jest przyjmowanie suplementów zawierających BCAA. Aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych, czyli leucyna, izoleucyna i walina skutecznie chronią mięśnie przed zmniejszaniem masy, nie przeszkadzając zarazem w procesie zwalczania tkanki tłuszczowej.

 

Previous post Powstawanie metropolii
Next post Ile kosztuje projekt domu